W dniach 4–5 kwietnia 2025 roku Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie miał zaszczyt stać się gospodarzem I Ogólnopolskiej Konferencji Krajowej Sieci Onkologicznej – wydarzenia, które już dziś śmiało możemy nazwać przełomowym dla przyszłości systemu opieki onkologicznej w Polsce. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu ponad 400 uczestników konferencji – ekspertów, praktyków i decydentów ochrony zdrowia, reprezentujących wszystkie ogniwa systemu, nasz Instytut stał się przestrzenią pełną inspirujących spotkań i merytorycznych dyskusji na temat rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej.
Pod hasłem „Krajowa Sieć Onkologiczna – wyzwania dla szpitali, a korzyści pacjentów”, przez dwa dni dzieliliśmy się wiedzą, doświadczeniem i wspólną wizją nowoczesnej, skoordynowanej opieki onkologicznej w Polsce. Szczególnie cenne były rozmowy na temat roli koordynatorów pacjenta, tworzenia unitów narządowych, standaryzacji procedur oraz wykorzystania nowych technologii – w tym sztucznej inteligencji – w praktyce klinicznej.
Niezwykle miło było nam gościć przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektorów szpitali i ośrodków wdrażających Krajową Sieć Onkologiczną. To właśnie dzięki tak szerokiej reprezentacji środowiska udało się stworzyć przestrzeń dla autentycznego dialogu, wymiany dobrych praktyk oraz sformułowania konkretnych rekomendacji na przyszłość.
Za sukcesem każdej konferencji stoją ludzie, którzy łączą wizję z działaniem, dlatego dziękuję wszystkim, którzy współtworzyli ten inspirujący czas w naszym Instytucie.
Szczególne podziękowania kieruję do Prof. Piotra Rutkowskiego Prof. Mariusza Bidzińskiego, Pani Beaty Biel, Pani Magdaleny Sakowicz, Pani Jolanty Meller i Pani Rzecznik Moniki Dzienyńskiej-Dyk za organizację, determinację, dbałość o każdy detal i niesłabnący entuzjazm w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Niewątpliwy sukces tego wydarzenia napawa mnie dumą i wdzięcznością.
Wierzę, że był to ważny krok ku rzeczywistej, systemowej zmianie w polskiej onkologii – opartej na partnerstwie, odpowiedzialności i podejściu stawiającym pacjenta w centrum całego systemu.
Z wyrazami szacunku
Dr hab. n. med. Beata Jagielska
Dyrektor NIO-PIB