2.października w Centrum Onkologii - Instytucie otworzyliśmy pracownię hipertermii głębokiej, wyposażoną w wysoce specjalistyczny sprzęt. Co prawda jest to drugi aparat do hipertermii w Polsce, ale jego wyjątkowość podkreśla Doktor Dorota Kiprian, Naczelny Radioterapeuta: „ ten aparat to dar Uniwersytetu w Monachium oraz Europejskiego Towarzystwa Hipertermii.Otrzymaliśmy go, by przystąpić do międzynarodowego badania klinicznego dotyczącego podawania chemioterapii w zaawansowanym raku trzustki w połączeniu z hipertermią właśnie. Wykorzystanie tego sprzętu będzie zatem unikatowe.
W związku z tym, że w Centrum Onkologii – Instytucie niedawno został powołany Ośrodek Referencyjny Leczenia Chorób Rzadkich (przede wszystkim mięsaków) hipertermia będzie miała kolejne zastosowanie: „Do prowadzonej przez Profesora Piotra Rutkowskiego Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków przyjeżdżają Pacjenci z całej Polski, a w związku z doniesieniami mówiącymi o skuteczności terapii standardowej łączonej z hipertermią w leczeniu zaawansowanych postaci mięsaków, to będzie nasze kolejne wskazanie. W przyszłości planujemy wykorzystanie tego sprzętu w korelacji z napromienianiem, by leczyć Pacjentów z rozpoznaniem zaawansowanych, nieoperacyjnych mięsaków tkanek miękkich.” – mówi Doktor Kiprian
A czym dokładnie jest hipertermia? Hipertermię dzielimy na dwa rodzaje – hipertermię powierzchowną, kiedy to do temperatury 40 stopni Celsjusza podgrzewane są tkanki powierzchowne oraz hipertermię głęboką, czyli mówiąc kolokwialnie - podgrzewanie struktur głębokich do 42 stopni Celsjusza. Dzięki większemu ukrwieniu oraz skomplikowanym procesom na poziomie komórkowym zachodzących w tkankach wskutek podwyższonej temperatury, uzyskujemy lepszy efekt biologiczny w połączeniu z chemioterapią lub radioterapią. Mówiąc krótko - hipertermia ma na celu wzmocnienie terapii standardowych .