Szanowni Państwo,
uprzejmie informuję, że Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU) w ramach organizacji corocznego Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS – World Summit on the Information Society), ogłosiła kolejną edycję konkursu, którego celem jest wyłonienie i międzynarodowa promocja najciekawszych programów, projektów lub działań z obszaru cyfryzacji oraz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Wybór finalistów tego prestiżowego konkursu następuje w drodze otwartego dla wszystkich zainteresowanych, internetowego głosowania.
Laureaci będą zaś mieli okazję zaprezentować swoje inicjatywy oraz wymienić się doświadczeniami z szerokim gronem przedstawicieli władz publicznych, biznesu oraz organizacji pozarządowych podczas Światowego Szczytu, który w tym roku odbędzie się w dniach 19-23 marca w Genewie.
W nawiązaniu do powyższego pragnę z przyjemnością poinformować, że jedną z inicjatyw reprezentujących nasz kraj w tegorocznym konkursie jest Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (zgłoszona pod nazwą ,,OSE – fast Internet for all schools”).
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) stanowi jeden z najważniejszych (a zarazem wyjątkowych w skali Europy) programów, wpływających w sposób jednocześnie przełomowy, przekrojowy i kompletny na pobudzenie rozwoju polskiego społeczeństwa i gospodarki. OSE jest projektem strategicznym ujętym w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a osiągnięcie jego celów zostało uznane przez Radę Ministrów za priorytet polityki Rządu w ramach działań, które należycie upamiętnią jubileusz 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Celem OSE jest wyrównanie oraz wzmocnienie szans edukacyjnych i rozwojowych wszystkich uczniów w Polsce, poprzez zapewnienie w każdej szkole bezpłatnego dostępu do bezpiecznego Internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wraz z multimedialnymi narzędziami wspierającymi korzystanie z nowoczesnych metod nauczania oraz budowę kompetencji cyfrowych w procesie kształcenia
Już od 1 września 2018 r. pierwsze szkoły otrzymają możliwość bezpłatnego korzystania z usług świadczonych w ramach OSE, a luka w dostępie do cyfrowej edukacji zostanie całkowicie wyeliminowana do końca 2020 roku. Cele i założenia OSE, ogromna skala programu – ponad 30 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych, publicznych i niepublicznych – oraz przyjęte tempo realizacji niewątpliwie czynią z OSE przedmiot promocji naszego kraju na świecie. Mając na względzie powyższe, zwracam się z uprzejmą prośbą o dystrybucję niniejszego pisma wśród pracowników Państwa urzędów oraz jednostek podległych i nadzorowanych, oraz zachęcam do wsparcia międzynarodowej rozpoznawalności OSE poprzez oddanie głosu w trwającym do dnia 18 lutego głosowaniu. Do ścisłego finału konkursu przejdzie 5 spośród wielu inicjatyw nominowanych w danej kategorii, stąd tak istotny jest każdy dodatkowy głos.
Sposób głosowania został opisany w załączonej do pisma instrukcji, przy czym już w tym miejscu wskazuję, że aby oddany głos był ważny, należy zagłosować na projekty w każdej z 18 kategorii konkursowych (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna należy do kategorii C1).
W związku z tym dodatkowo informuję, że kolejną polską inicjatywą biorącą udział w konkursie, w ramach kategorii C4, jest kampania na rzecz wsparcia umiejętności programowania uczniów klas podstawowych, realizowana przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod nazwą „Koduj z UKE”. W ramach tej kampanii dotychczas zorganizowano ponad 30 spotkań i wydarzeń, podczas których uczniowie przez zabawę poznawali podstawy tworzenia algorytmów oraz programowali czynności różnych przedmiotów, od prostych robotów do lamp ulicznych.
Pragnę podkreślić, że sukces OSE w konkursie nie będzie wyłącznie prestiżowym wyróżnieniem dla jednostek zaangażowanych w jej wdrażanie. Nagroda Światowego Szczytu i międzynarodowa rozpoznawalność programu wpłynie niewątpliwie na pozytywny odbiór Polski jako pioniera innowacyjnych rozwiązań na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego oraz interesującego i wiarygodnego partnera biznesowego w obszarze nowych technologii.
Z poważaniem,
z up. Marek Zagórski
Sekretarz Stanu
Załącznik:
- Instrukcja głosowania w konkursie WSIS Prizes 2018