INSTRUKCJA BHP PRZY WYKONYWANIU PRAC Z NARAŻENIEM
NA ZRANIENIE OSTRYMI NARZĘDZIAMI
(PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH)
Pracownik nowo zatrudniony / pracownik zmieniający stanowisko pracy,przed rozpoczęciem, prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami powinien zostać zapoznany z dokumentacją oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku oraz o:
Przełożony informuje o czynnościach zabronionych takich jak, między innymi:
Zasady ogólne
a) Stosowanie rękawiczek ochronnych
* Rękawiczki ochronne nie zabezpieczają przed urazami bądź zranieniami ale ich stosowanie może zminimalizować wielkość zakłucia a tym samym zredukować istotne ryzyko transmisji zakażenia krwiopochodnego.
* Zakładanie rękawiczek ochronnych jest obowiązkowe przy:
* Wszystkie przedmioty i urządzenia dotykane rękawiczkami, które miały kontakt z materiałem zakaźnym oraz odpady zanieczyszczone krwią, tkankami, płynami ustrojowymi traktowane są jako odpady medyczne potencjalnie zakaźne.
* Rękawiczki ochronne są dostępne dla wszystkich pracowników wykonujących procedury związane z ryzykiem kontaktu z krwią i materiałem potencjalnie zakaźnym. Poza rękawiczkami lateksowymi są dostępne rękawiczki syntetyczne dla osób uczulonych.
* Dopuszcza się stosowanie rękawiczek podwójnych w celu zapewnienia zwiększonej ochrony rąk przed czynnikami biologicznymi i urazami mechanicznymi.
* Rękawiczki należy zmieniać podczas długotrwałej pracy / długiego zabiegu chirurgicznego – nawet wtedy, gdy nie doszło do przebicia czy rozerwania.
* W przypadku przebicia rękawiczki lub podejrzenia jej przebicia, rękawiczki należy umyć i niezwłocznie zdjąć je z dłoni.
Pracownik przed przystąpieniem do pracy z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami:
* Zdejmuje z rąk biżuterię i zegarek, myje ręce zgodnie z adekwatną instrukcją:PR21_P1_IR1 Zasady higienicznego mycia i dezynfekcji rąk lub PR21_P1_IR8 Zasady chirurgicznego mycia rąk.
* Osłania istniejące rany i uszkodzenia skóry, wodoszczelnymi opatrunkami.
* Zakłada wymaganą na danym stanowisku / do danej procedury odzież ochronną. W miejscach, gdzie używane są ostre narzędzia i może dojść do kontaktu krwią lub innym materiałem potencjalnie zakaźnym – zakłada również obuwie zasłaniające stopy).
Pracownik w trakcie pracy zobowiązany jest do:
*Zachowania ładu i porządku na stanowisku pracy.
* Ostrożnego posługiwania się ostrymi narzędziami / sprzętem medycznym i unikania sytuacji, gdy pole działania będzie poza zasięgiem wzroku w trakcie wykonywania danej czynności.
* Przemieszczania ostrych narzędzi w sposób bezpieczny, w razie konieczności informowania współpracowników o zmianach ich położenia.
* Zachowania bezpiecznej odległości, trzymając ostre narzędzie, od drugiej dłoni oraz dłoni współpracowników.
* Odkładać ostre narzędzia we wskazane miejsca, unikając podawania z ręki do ręki.
* Stosowania dostępnego bezpiecznego sprzętu np. systemów bezigłowych, strzykawek z samoczynnie chowającą się igłą lub specjalną nakładką.
* Układania narzędzi na tackach, w sposób uniemożliwiający wystawanie ich ostrych części poza krawędzie tacy.
* Unikać dotykania/chwytania sprzętu czyszczonego i dezynfekowanego z wyjątkiem wkładania ich do torebek / pakietów sterylizacyjnych.
* Pakowania narzędzi do toreb/ pakietów sterylizacyjnych, chwytając narzędzia za rączkę w jak największej odległości od ostrych powierzchni tych narzędzi.
* Wrzucania ostrych użytych narzędzi do odpowiednich oznakowanych pojemników (opornych na przebicie, odpowiednio głębokich i dużych).
* Umieszczania pojemników na zużyte narzędzia jak najbliżej miejsca pracy w miejscu bezpiecznym.
*Wypełniania pojemników na ostre narzędzia do 2/3 pojemności, zastępowanie wypełnionych pojemników niezwłocznie, nowymi.
Podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych:
Po zakończeniu pracy pracownik:
*Porządkuje stanowisko pracy.
*Zdejmuje odzież ochronną.
*Zabezpiecza odpady, w szczególności odpady medyczne i odpady o ostrych krawędziach.
*Myje ręce zgodnie z adekwatną instrukcją:PR21_P1_IR1 Zasady higienicznego mycia i dezynfekcji rąk.
Obowiązki pracownika w przypadku zranienia ostrym narzędziem podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.
*Zabezpieczyć miejsce zranienia ostrym narzędziem.
*Zabezpieczyć narzędzie lub przedmiot stanowiący źródło urazu przed możliwością zranienia kolejnych osób.
*Dokonać wpisu w Książce ewidencji zranień ostrymi narzędziami
*Podjąć działania zgodnie z zapisami instrukcji PR21_P1_IR4_Postępowanie po ekspozycji na krew i inny potencjalnie zakaźny materiał mogący przenosić zakażenie HBV, HCV, HIV.
* Niezwłocznie zgłosić zdarzenie Przełożónemu.
Obowiązki Przełożonego pracownika w przypadku zranienia ostrym narzędziem podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.
*Sprawdzić czy narzędzie lub przedmiot, który spowodował zranienie został zabezpieczony w należyty sposób.
*Poinformować o zdarzeniu na piśmie pracowników Poradni Medycyny Pracy, wskazując informacje, które zostały zapisane w Książce ewidencji zranień ostrymi narzędzimi (PR3_P18_Z1).
*Poinformować telefonicznie pracowników Sekcji BHP (tel. 2304) oraz zastosować się do otrzymanych instrukcji i wskazówek, w szczególności dotyczących zgłoszenia zdarzenia zgodnie z procedurą PR3_P9 Zapobieganie, gotowość i reagowanie na wypadki przy pracy.
Analiza zdarzeń zranienia pracownika ostrym narzędziem podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.
Pracownik Sekcji BHP dokonuje analizy zdarzenia zranienia pracownika ostrym narzędziem podczas udzielenia świadczeń zdrowotnych, w szczególności
*Dokonuje ustalenia okoliczności i przyczyn zranienia,
*Określa, w miarę możliwości, skutki zdarzenia,
*Definiuje środki i zalecenia profilaktyczne,
*Informuje pracownika, który uległ zranieniu o procedurze postępowania w przypadku podejrzenia choroby
Aktualizacja: 01.03.2017