Jest nam bardzo miło poinformować, iż Profesor Louis M. Staudt z Center for Cancer Research National Cancer Institute w USA, wybitny specjalista w dziedzinie biologii molekularnej, przyjął zaproszenie Profesora Janusza Siedleckiego i 12 lipca wygłosi w Centrum Onkologii - Instytucie wykład pod tytułem:„Therapy of cancer inspired by functional and structural genomics”. Wydarzenie, na które w imieniu Profesora Janusza Siedleckiego serdecznie zapraszamy, odbędzie się o godz. 11.30 w auli im. Tadeusza Koszarowskiego.
Prof. Louis Staudt ukończył studia w Harvard Collage w 1976 r z wyróżnieniem. Doktorat uzyskał w 1982 r na University of Pennsilvania. Po odbyciu stażu z medycyny wewnętrznej rozpoczął pracę w Laboratorium Davida Baltimore, gdzie jako pierwszy sklonował czynnik transkrypcyjny Oct 2. W 1988 r. stworzył w NCI własne laboratorium. W laboratorium prowadzone są badania nad biologią molekularną nowotworów układu limfatycznego oraz celami molekularnymi dla nowoczesnej terapii kierowanej. (czytaj więcej w intranecie)
Prof. Louis Staudt jest jednym z współzałożycieli działu Nowotworów Limfoidalnych w National Cancer Institute i równocześnie pełni funkcję jednego z Dyrektorów Centrum Genomiki Raka w NCI. W 2011 r. otrzymał wyróżnienie Honorowego Wybitnego Badacza NIH. Jest też laureatem wielu innych nagród i wyróżnień w tym nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego. Od 2013 r. jest członkiem, Amerykańskiej Akademii Nauk.
Prof. Louis Staudt jest jednym z pionierów badań wykorzystujących wielkoskalowe narzędzia biologii molekularnej do badań nad molekularna patogenezą chorób nowotworowych wywodzących się z układu krwiotwórczego. Szczególnym przedmiotem zainteresowań prof. Staudta jest chłoniak rozlany z dużych komórek B (DLBCL). Dzięki badaniom profilu ekspresji genów udało mu się wykazać, że DLBCL można podzielić na trzy różne podtypy, które powinny być leczone w różny sposób. Zespół kierowany przez prof. L. Staudta uczestniczył o opracowaniu Jeden z agresywnych podtypów wykazujący ekspresję kinazy BTK dobrze reaguje na terapię inhibitorem tej kinazy o nazwie ibrutynib. W badaniach klinicznych I fazy wykazano skuteczność terapeutyczna tego inhibitora, ale jedynie do jednego z podtypów DLBCL.
Dzięki współpracy z innymi klinicystami stworzył platformę dzięki której możliwe jest testowanie kombinacji różnych leków. Platforma pozwala na testowanie skuteczności terapii skojarzonej leków celowanych z klasycznymi chemioterapeutykami.